fbpx

Wymiana oleju samemu czy w serwisie?

Wymiana oleju to z pozoru prosta czynność. Nic więc dziwnego, że wiele osób podejmuje się tego prac samodzielnie. Niestety, bardzo często skutki takich działań mogą być opłakane. Dlatego też, zachęcamy do skorzystania z usługi wymiany oleju w serwisie Toyota Zabrze. 

Za dużo, za mało…

Jednym z podstawowych problemów, z którym zmagają się samozwańczy mechanicy jest odpowiednia ilość oleju. Warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną, bo nawet mała ilość  oleju może mieć katastrofalne skutki dla silnika i może doprowadzić do awarii, np. uszczelniaczy wału korbowego, i do bardzo poważnych napraw. Równie niebezpieczna jest zbyt mała ilość paliwa. Bardzo łatwo można wtedy zatrzeć silnik. Skutkuje to grubsza awarią, której usunięcie nie będzie łatwe. Silnik to jeden z droższych elementów w samochodzie. Jego naprawa nie jest banalna. Bardzo często przekracza ona wartość rynkową samochodu. Wprawdzie można kupić używane części, jednak nie mamy gwarancji, czy komponent będzie dobry. Może okazać się, ze jego stan będzie jeszcze gorszy.

Błędy przy dolewaniu oleju

Częstym błędem jest zbyt silne lub zbyt słabe dokręcenie korka oleju. W tym pierwszym przypadku można go uszkodzić, co może prowadzić do zerwania gwintu i serii kolejnych problemów. Z kolei za słabo skręcony element będzie powodował wyciek oleju, co w najgorszym razie będzie skutkowało zatarciem silnika. Wiele osób zapomina, by przy okazji wymienić filtr. W efekcie olej znacznie szybciej się eksploatuje i nie chroni tak dobrze silnika.  Problemem może być też odpowiednie zutylizowanie oleju, który trzeba przekazać uprawnionemu podmiotowi.

Zły olej

Kolejną bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać jest w końcu sam olej. Trzeba go umiejętnie dobrać. Najlepiej by był stale taki sam. Nie zaleca się ciągłej zmiany, bo może to wpłynąć na pracę silnika. Jeśli już nie pamiętamy, jaki olej był ostatnio stosowany, trzeba przynajmniej użyć tego samego rodzaju, np. półsyntetycznego. Tego typu rzeczy są w instrukcji obsługi pojazdu. Warto się z nią zapoznać, by nie popełnić większych błędów.

A może jednak serwis?

Oddając auto do warsztatu, najlepiej autoryzowanego, zyskujemy pewność, że zachowany silnik w dobrej kondycji na całe lata. Nie bez znaczenia jest też olej, który jest w serwisach ASO. Jest on dokładnie dopasowany do konkretnego modelu samochodu i wyróżnia się bardzo dobrą jakością. Wymiana oleju samemu czy w serwisie – zanim następnym razem zadasz sobie te pytanie, dobrze się zastanów. Z pozoru drobne oszczędności mogą jednak sporo kosztować.

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty

Wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej. Akceptuję