fbpx

VSC Toyota co to jest?

Vehicle Stability Control (VSC) to system kontroli stabilności. Technologia wykorzystywana jest w pojazdach wielu marek m.in. Toyoty, Lexusa i Škody. Głównym zadaniem rozwiązania jest ochrona przed niekontrolowanym poślizgiem. VSC ma zapewnić stabilność w chwili nagłego manewru lub pogorszenia przyczepności. Czujnik zaczyna reagować w momencie wpadania w poślizg, wówczas system redukuje prędkość, pomaga odzyskać kontrolę nad pojazdem i torem jazdy. Rozwiązanie wykorzystywane jest od 1995 roku w samochodach marki Toyota. Wszystkie auta osobowe posiadają system VSC lub VSC+, zapewniający także sterowanie kierownicą.

Jak działa system kontroli stabilności?

VSC Toyota przetwarza dane pochodzące z czujników przyśpieszenia, prędkości kół i odchylenia. Na tej podstawie oznaczany jest obecny kierunek jazdy, który system porównuje z pożądanym torem, wyznaczanym na podstawie danych z czujnika ciśnienia układu hamulców, skrętu kierownicy i przełącznika światła stop.

W przypadku różnic między zamierzonym i rzeczywistym kierunkiem jazdy aktywowany jest VSC Toyota. System automatycznie zmniejsza prędkość i przywraca pojazd na właściwe tory.

Jest kilka możliwych przyczyn awarii systemu kontroli stabilności. Wymienić można m.in.

– używanie kół niewłaściwej wielkości,

– paliwo słabej jakości,

– niewłaściwa zbieżność kół,

– niewłaściwa zbieżność kół,

– niewłaściwa zbieżność kół,

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty