Według portalu motoryzacyjnego Auto Świat w 2017 roku zanotowano rekordową sprzedaż nowych aut. W poprzednim roku zarejestrowano w naszym kraju aż 483 tys. samochodów osobowych, z czego 336 tys. aut kupili klienci biznesowi. Statystyki jasno pokazują, że firmy stanowią blisko 70 proc. kupców, a według ekspertów liczba ta będzie wzrastać z każdym rokiem.
Zainteresowanie przedsiębiorców samochodami firmowymi wzrasta nie tylko ze względu na ekonomiczną sytuację, ale też ze zmianami w przepisach. Jeszcze kilka lat temu osoby, które chciały kupić auta na firmę i jednocześnie korzystać z ulg podatkowych, musiały wybierać auta użytkowe (np.: van, pick-up). Obecnie można odliczyć VAT od auta. Na jakiej zasadzie to działa? W jaki sposób wybierać samochody firmowe? Więcej informacji w dalszej części tekstu.
Samochód służbowy w firmie a odliczenie VAT-u
Cztery lata temu, a konkretnie 1 kwietnia 2014 roku, znowelizowano przepisy odnośnie do ustawy VAT i kwestii odliczania podatku przy kupnie samochodu firmowego. Według nowelizacji można odliczyć 100 proc. VAT-u, jeśli auto będzie wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych.
Artykuł budził wiele wątpliwości – część przedsiębiorców zaczęła się zastanawiać, czy podatnik może rozliczać koszty samochodu osobowego, który jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jeśli zrezygnuje z pełni odliczeń podatku? Co z właścicielami aut firmowych, którzy wykorzystują pojazd na użytek własny i służbowy?
Jeśli ktoś wykorzystuje samochody firmowe w celach prywatnych, jak i służbowych nie musi całkowicie rezygnować z odliczania podatku VAT. Zgłoszenie samochodu jako firmowy i jego pełne odliczenie Vat to prawo, a nie obowiązek podatnika. Zamiast tego może on wybrać opcję 50 proc. odliczenia VAT. W takich przypadkach do kosztów podatkowych wlicza się odpisy amortyzacyjne i wydatki związane z danym pojazdem.
Jak kupić auto na firmę? Najważniejsze cechy
Dobre samochody firmowe powinny posiadać szereg cech, dzięki którym jazda będzie przyjemnością, a koszty eksploatacji nie będą wygórowane. Wybraliśmy 3 cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze auta służbowego.
Jedną z ważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze auta, jest bezpieczeństwo jazdy. Odpowiedni system to podstawa, dzięki której zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy będziecie mogli się czuć bezpiecznie podczas jazdy. Gwarantuje to system Toyota Safety Sense. Czym jest Toyota Safety Sense? To system bezpieczeństwa, który zrewolucjonizował auta marki Toyota pod względem bezpieczeństwa. Od 2015 roku, kiedy to wprowadzono TSS, wszystkie osobowe modele posiadają ten system. Zadaniem tego systemu jest minimalizowanie ryzyka kolizji. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej technologii w postaci specjalnej kamery. Kontroluje ona dystans między samochodami, a także mierzy odległości i prędkości obiektów na drodze.
Dla każdego z nas, niezależnie od tego, czy kupujemy samochody firmowe, czy na użytek prywatny, istotne jest minimalne zużycie paliwa. Taką oszczędność gwarantuje Ci auto hybrydowe. Czym jest hybryda? To nowoczesny samochód z dwoma źródłami napędu, które są ze sobą połączone. Auto posiada silnik benzynowy i elektroniczny, a w dodatku jest wyposażony w pojemny akumulator, który magazynuje energię. Połączenie silnika benzynowego, elektrycznego i akumulator hybrydowego pozwala na minimalne zużycie paliwa. W salonie Toyoty w Zabrzu można, oczywiście, kupić auta hybrydowe, m.in. Toyotę Yaris, Auris czy Prius.
Samochodem firmowym nie tylko jeździmy na spotkania służbowe, ale też delegacje. Często spędzamy w nim wiele czasu, dlatego też tak istotne jest komfort jazdy. Samochody marki Toyota wyposażone są w najnowsze technologie, które gwarantują wysoki standard jazdy. Doskonałym przykładem auta, które nie tylko przyciąga uwagę swoim designem, ale też posiada wysokiej jakości wnętrze, jest Toyota Auris. Jazda tym samochodem to prawdziwa przyjemność zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów, o czym przekonało się już wielu naszych klientów.