fbpx

Samochód firmowy – podstawowe narzędzie pracy wielu przedsiębiorstw!

Trudno wyobrazić sobie dobrze prosperującą firmę, w której brakuje dobrej jakości samochodów. I nie chodzi tutaj jedynie o firmy transportowe. Auto dla firmy jest niezbędne również w sytuacji, kiedy zajmujemy się świadczeniem usług czy prowadzimy firmę handlową. Zresztą! Każde spotkanie z klientem w jego firmie będzie wymagało skorzystania z samochodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze auta dla firmy – przeczytaj ten artykuł.

Kto kupuje najwięcej?

Trzeba przyznać, że to firmy najczęściej kupują nowe samochody. W 2013 roku działające w Polsce przedsiębiorstwa zakupiły aż 168 tysięcy nowych pojazdów, co stanowiło około 60 proc. całkowitej sprzedaży aut w kraju. Oznacza to zatem, że firmy są największym klientem salonów samochodowych w kraju. Tym bardziej, że znakomita większość klientów indywidualnych decyduje się jednak na auta mniej lub bardziej używane.

Idealne czyli jakie?

Jakimi kryteriami kierują się przedsiębiorcy, gdy wybierają swoje idealne auto dla firmy? Jest ich co najmniej kilka. Co ciekawe, przeprowadzono również liczne badania, które miały określić wymagane przez przedsiębiorców cechy. Wyniki pokazały, że najważniejsze dla właścicieli firm są:

1. cena,

2. całkowite koszty ponoszone w trakcie użytkowania pojazdu,

3. bezawaryjność.

Innymi słowy idealne auto dla firmy powinno być niedrogie, tanie w utrzymaniu i sprawne przez jak najdłuższy czas.

Całkowity koszt użytkowania – co to znaczy?

Na całkowity koszt utrzymania samochodu składa się nie tylko kwota, jaką za niego zapłaciliśmy, ale przede wszystkim zużycie paliwa oraz kwota ubezpieczenia. A to nie wszystko! Trzeba również wziąć pod uwagę pieniądze, jakie wydamy na serwis samochodu oraz jego prognozowaną wartość w sytuacji, gdybyśmy planowali sprzedaż auta.

Mimo że obliczenia są dość czasochłonne, warto się nimi zająć przed zakupem samochodu, zwłaszcza, gdy chodzi o auto dla firmy. Źle przemyślany zakup może się wiązać z utratą naprawdę dużych kwot pieniędzy, a przecież na to nie chce sobie pozwolić żaden przedsiębiorca.

Jak najtaniej kupić samochód?

Oczywiście, zdecydowanie najrozsądniejszą i najtańszą opcją jest kupienie samochodu za gotówkę. Taka transakcja nie jest obarczona żadnymi ukrytymi kosztami ze strony banku ani również żadnym ryzykiem po stronie sprzedawcy. Jest to bardzo szybka i tania metoda płatności, ale niestety ma ona swoją wadę. Nie zawsze da się wyłożyć taką kwotę od ręki. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Na szczęście są również inne sposoby na dokonanie zakupu niezbędnego samochodu. Większość marek oferuje rozmaite opcje leasingu oraz kredytu, co dla wielu przedsiębiorców jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Czy auto dla firmy trzeba zarejestrować na firmę?

Gdy już kupimy samochód, pozostaje kwestia zarejestrowania go. Wielu przedsiębiorców uważa, że rozliczenie auta jest możliwe tylko w momencie, gdy w dowodzie rejestracyjnym wpisane są dane firmowe. Tymczasem trzeba wiedzieć, że taka konieczność nie dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym znajdą się dane właściciela firmy, jako osoby prywatnej, w żaden sposób nie będzie to przeszkodą do rozliczenia pojazdu w działalności. Co więcej, koszty rejestracji samochodu na osobę prywatną będzie można wliczyć do wartości początkowej auta.

Jak często wymieniać auto w firmie?

Praktyka pokazuje, że samochody w firmach są wymieniane średnio co trzy lata. Nic dziwnego. Takie auta są zdecydowanie intensywniej eksploatowane w porównaniu do samochodów prywatnych, dlatego też ich wymiana jest niezbędna. A czy jest jakaś reguła, kiedy trzeba wymienić samochód firmowy? Oczywiście, takiej reguły nie ma, ale rozsądek nakazuje wymianę samochodu w momencie, gdy koszty jego utrzymania znacznie wzrastają.

Krótkie podsumowanie

Niedrogie i tanie w eksploatacji – takie będzie idealne auto dla firmy. Zapłacić za nie można na kilka sposobów, ale najtańszym jest oczywiście gotówka. Liczy się nie tylko cena samochodu, ale przede wszystkim realne koszty jego utrzymania. A odkupując samochód po firmie, trzeba liczyć się z faktem, że było ono intensywniej eksploatowane niż auto prywatne.

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty

Wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej. Akceptuję