fbpx

Jak sprawdzić jaki olej znajduje się w silniku?

Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że dobrze dobrany olej do silnika stanowi jeden z kluczowych elementów bezpiecznej i komfortowej jazdy. Typów olejów silnikowych jest naprawdę dużo i trzeba bardzo uważać, aby się w tym nie pogubić. Sprawa jest szczególnie trudna, gdy kupione zostało auto używane i nie wiadomo jaki typ był wcześniej zalany. Jak sprawdzić jaki olej jest w silniku?

Jak poradzić sobie z problemem, gdy nie wiemy jaki olej był wcześniej zalany?

Po zakupie używanego pojazdu prędzej czy później przychodzi moment, w którym konieczne staje się wybranie nowego oleju do silnika. Tylko jak sprawdzić jaki olej jest w silniku aby wybrać dobrze? Można się o tym przekonać na kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest sprawdzenie, czy taka informacja nie znajduje się na specjalnej tabliczce umieszczonej pod maską. Jeżeli nie, wówczas należy przejść do wypróbowania innych metod. Czasem wystarczy sięgnąć po instrukcję obsługi samochodu. Choć wydaje się to w teorii proste nie zawsze takie jest, gdyż nie każdy kierowca, sprzedając swój pojazd oddaje wraz z nim instrukcję. Jeżeli poprzedni właściciel nie oddał instrukcji, a pochodzenie pojazdu nie jest do końca jasne, przed pierwszą jazdą warto spuścić stary olej i natychmiast dolać nowy.

Dlaczego tak ważne jest, by w silniku znalazł się prawidłowy olej? Przede wszystkim ze względu na to, że ten niewłaściwy:

– może doprowadzić do rozszczelnienia instalacji,

– jest jedną z przyczyn trudnych do naprawy awarii silnika.

Co warto widzieć o wymianie oleju silnikowego?

Osoby mające często styczność z samochodami zauważą pewną prawidłowość – w nowych pojazdach w większości przypadków stosowane są oleje syntetyczne (lepsze właściwości niż oleje mineralne). W przypadku starszych aut niezawodne będą oleje mineralne i półsyntetyczne, które są gęste, a więc doskonale nadadzą się do roli uszczelniacza całego układu.

Jeżeli nie mamy informacji o tym, jaki olej został wcześniej zalany warto sięgnąć po katalog producenta i znaleźć informację o tym, jaki olej polecany jest do tego modelu pojazdu.

Eksperymentowanie w doborze oleju nie jest zbyt rozsądnym posunięciem, gdyż niewłaściwie dobrany może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń silnika. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, by dobrać dobry olej, wówczas dla własnego spokoju i pozostawienia auta w stanie użyteczności możliwie jak najdłużej udać się z tym problemem do serwisu, gdzie fachowcy bezbłędnie ocenią, jaki olej w przypadku danego modelu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty