fbpx

Opony zimowe i letnie — nowe czy używane?

Gdy przychodzi czas zmiany na opony letnie bądź też zimowe, właściciel samochodu musi wybrać pomiędzy ogumieniem nowym lub używanym. Wielu z nich decyduje się na używane opony ze względu na niższą cenę.

Czy to dobry wybór? Jakie opony zimowe bądź letnie wybrać – używane czy nowe? Bez względu na to jakie wybierzesz, odwiedź nas, a my zmienimy Twoje opony szybko, sprawnie i profesjonalnie! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Co wziąć pod uwagę, gdy wymieniamy opony?

Mało osób może zdawać sobie sprawę z tego, jak niezwykle istotne są opony zimowe lub letnie. Ich wybór wpływa nie tylko na osiągi naszego samochodu, ale też może sprawić, że systemy takie jak ABS lub ESP mogą niewłaściwie działać. Dlatego też najważniejszą kwestią, gdy wymieniamy ogumienie, są ich parametry. Jako właściciel pojazdu musisz wziąć m.in. pod uwagę rozmiar i indeks prędkości opon. Wszystkie te informacje znajdziesz w instrukcji pojazdu. Pamiętaj też o tym, że producenci posiadają w swojej ofercie opony o różnych klasach.

Wyróżniamy tu klasę:

– ekonomiczną,

– średnią,

– wyższą.

Drugą kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę podczas wyboru kompletu opon, są testy niezależnych instytucji. Nie tylko badają oni jakość ogumienia, ale też porównują je w konkretnych warunkach (takie badania są głównie przeprowadzane w przypadku zimowych opon). Warto wziąć te wyniki pod uwagę, ponieważ cena nie zawsze jest wskaźnikiem bezpieczeństwa.

Kiedy wymienić opony?

Zmieniając opony, powinieneś kierować się zazwyczaj porą roku. Kiedy kończy się zima, zakładasz opony letnie, a jak zaczyna robić się zimno, zmieniasz na opony zimowe. Tak naprawdę konieczność wymiany opon powinna być jednak podporządkowana stopniem ich zużycia. Nie zawsze jesteś w stanie przejeździć cały sezon na jednym komplecie opon, a zużyte opony zagrażają Twojemu bezpieczeństwu. Wszelkie nierówności, przecięcia czy pęcherze na gumie powinny zwrócić Twoją uwagę. Powstają one w trakcie eksploatacji, ale mogą być również konsekwencją złego montażu lub nieodpowiedniego dopasowania opony do modelu samochodu. Wymiana opon zalecana jest 5-6 lat od daty produkcji, nawet kiedy bieżnik jest prawidłowy.

Opony letnie i zimowe używane kontra nowe

Skoro już wiesz, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kompletu opon, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, mianowicie: opony używane czy nowe? Oczywiście, odpowiedź może być tylko jedna – nowe! Tylko zakup nowego, odpowiednio dopasowanego ogumienia ze sprawdzonego źródła gwarantuje Ci bezpieczeństwo na drodze. Większość Polaków doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Badania pokazują, że 68 proc. wybiera nowe opony. Niestety, wciąż 32 proc. Polaków decyduje się z używane, tanie opony, a wynika to głównie z ograniczeń finansowych (jest wiele przypadków, w których jedna nowa opona kosztuje tyle, co komplet używanych). Wybierając tę opcję, należy pamiętać o kilku aspektach i zachować szczególną ostrożność, ponieważ nierozważny wybór może nas wiele kosztować. Przede wszystkim istotne jest zwrócenie uwagi na datę produkcji opony – eksperci radzą nie kupować starszych opon niż 5-6 lat. Datę produkcji znajdziesz na owalu opony i ma ona 4 cyfry (pierwsze dwie oznaczają numer tygodnia, pozostałe dwie wskazują na rok produkcji). Jeśli chcesz wymienić opony w naszym serwisie, masz 2 opcje:

– wymiana opon Gliwice,

– wymiana opon Zabrze.

Wymiana opon Gliwice

Decydując się na wymianę opon w naszym serwisie w Gliwicach, masz pewność, że usługa będzie wykonana profesjonalnie. Pracownicy zadbają o to, aby koła były prawidłowo wyważone oraz odpowiednio dopasowane do Twojego modelu samochodu.

Wymiana opon Zabrze

Mogłoby się wydawać, że wymiana opon to nic trudnego. Jednak nieprawidłowy montaż może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego warto skorzystać z usługi wymiany opon w serwisie w Zabrzu. Gwarantujemy najwyższą jakość usługi, co sprawi, że jazda samochodem na pewno będzie komfortowa.

A jak wybrać nowe, tanie opony do samochodu?

Wspominaliśmy już o tym, że nowe opony, dzięki pełnej głębokości bieżnika, to gwarancja bezpieczeństwa. Podobnie, jak w przypadku używanego ogumienia, jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Jakie? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ich wiek. Dlaczego akurat data produkcji jest istotna, skoro są to nowe opony? W naszym kraju za nowe ogumienie uważa się te, których data produkcji nie jest większa niż 3 lata.

Poza tym warto zwrócić uwagę na klasę, o czym też już wcześniej wspominaliśmy. Pamiętaj, że klasa ekonomiczna jest przeznaczona dla kierowców poruszających się głównie po mieście. Ze średniej powinny korzystać osoby posiadające samochody rodzinne, które używane są również w trasie. A klasa wysoka jest przeznaczona dla pojazdów o dużej mocy silnika.

Wybierając opony, warto zastanowić się nad tym, gdzie będziemy je później trzymać. Dobrym rozwiązaniem jest hotel opon. To doskonała opcja dla tych osób, które nie mają odpowiednich warunków, w którym mogliby przechowywać ogumienie. Hotel opon w Zabrzu pomoże Ci rozwiązać ten problem!

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty