fbpx

Koszty eksploatacji samochodu

Życia bez auta nie wyobraża sobie wielu z nas. Nic dziwnego, to spore udogodnienie, dzięki któremu można zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Nie jesteś zależny od komunikacji miejskiej, nie musisz obawiać się, że nie ma połączenia z punktu A do B lub czeka Cię wiele przesiadek. Po prostu bierzesz kluczyki i jedziesz.

Ile kosztuje Cię ta niezależność i wygoda? Regularne serwisowanie samochodu z pewnością pomoże obniżyć te koszty – serdecznie zapraszamy więc do serwisu Toyoty w Zabrzu. W dzisiejszym podsumujemy koszty eksploatacji samochodu. Sprawdź, ile tak naprawdę wydajesz!

Koszty eksploatacji samochodu, czyli tak naprawdę co?

Gdyby ktoś zadał Ci pytanie o koszty eksploatacji samochodu, to ile kwestii byś wyliczył/a? Na pierwszym miejscu by było paliwo, późniejsze pozycje zajmowałoby ubezpieczenie, serwis lub naprawy. Może w tej wyliczance wspomniałbyś/abyś badanie techniczne lub wymianę opon. Jednak to nie wszystkie elementy, a dopiero połowa całej listy. Bo, niestety, nie wydajemy pieniędzy na auto tylko w momencie zakupu, ale też musimy wziąć pod uwagę kwestie związane z jego pielęgnacją, parkowaniem, jak i też mandatami.

Co wchodzi w skład kosztów eksploatacji samochodu?

1. Paliwo;

2. ubezpieczenie (obowiązkowe OC lub pakiet OC + AC);

3. serwis/naprawy;

4. zakup opon i ich wymiana;

5. badanie techniczne;

6. garaż lub parking;

7. opłaty za parkowanie;

8. opłaty za przejazdy płatnymi drogami;

9. myjnia;

10. mandaty;

11. inne (wymienić można tu cenę środków czyszczących, dodatków samochodowych, tj. GPS lub w przypadku rodziców – fotelik dziecięcy).

Ile kosztuje samochód?

Zacznijmy od początku, czyli od ceny auta. Aby lepiej Ci zobrazować całą sytuację, będziemy bazować na jednym przykładzie. W naszych obliczeniach przyjmujemy, że podsumowujemy ogólny koszt używanego samochodu, który nabyliśmy za 38 tys. zł. Auto zostało kupione od firmy, dlatego też nie musimy wliczać w koszty 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Jedynie ponosimy koszt zmiany tablic i rejestracji – czyli 180,50 zł. Na sam początek wydaliśmy więc 38 180,50 zł.

Skoro mamy już podstawowy koszt, liczmy dalej. Tym razem zbieramy wszystkie koszty eksploatacji samochodu.

Od razu widać, że najwyższy koszt stanowi paliwo, to ponad 40 proc. wydatków w skali rocznej.  Później najwięcej wynosi opłata za ubezpieczenie, a następnie za przeglądy. Przy pozycji opony wpisaliśmy jedynie 600 zł, przyjmując, że kierowca tego pojazdu wymienia opony co 5 lat. Podzieliliśmy uśrednioną cenę 1 kompletu, co dało 600 zł rocznie.

Jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu?

Paliwo – zasada jest tu prosta, tym więcej wydajesz, im więcej jeździsz. Na szczęście można próbować obniżać te wydatki, szczególnie przydatny jest tu ecodriving.

Ubezpieczenie – koszt OC i AC zazwyczaj jest drugim najwyższym kosztem, jeśli chodzi o eksploatację samochodu. Jeśli płacisz za polisy astronomiczne ceny, odwiedź nasz salon Toyoty w Zabrzu. Mamy atrakcyjne programy ubezpieczeń, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Serwis – tutaj warto stawiać na sprawdzony serwis. Oczywiście, osoby ze Śląska zapraszamy do naszego salonu Toyoty w Zabrzu – posiadamy aż 8 stanowisk obsługi oraz profesjonalny zespół mechaników. Wykonujemy naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, wykorzystując przy tym nowoczesny sprzęt.

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty

Wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej. Akceptuję