fbpx

Jak zamontować fotelik dla dziecka?

Używanie fotelika samochodowego lub innego urządzenia do przewożenia dzieci jest obowiązkiem usankcjonowanym przepisami prawa. Dotyczy on dzieci do 12 roku życia, których wzrost nie przekracza 150 cm, przy czym większe dzieci mogą być przewożone na specjalnej podstawce. Nie wystarczy zakupić dowolnego fotelika, by zagwarantować małemu pasażerowi pełne bezpieczeństwo. Warto również zadbać o regularne przeglądy samochodu, na który zapraszamy do serwisu Toyoty w Zabrzu. Jeśli chodzi o foteliki samochodowe, bardzo ważny jest również odpowiedni montaż. Na co zwracać szczególną uwagę przy montowaniu fotelika?

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Pierwszą kwestią jest dobór odpowiedniego fotelika. By możliwy był prawidłowy montaż, zakupiony model musi pasować do wnętrza samochodu. Przy dokonywaniu zakupu fotelika najlepiej po prostu przymierzyć go do auta i zobaczyć, czy będzie pasował gabarytami.

Fotelik powinien być też dopasowany, jeśli chodzi o wagę i wzrost dziecka. Zakupiony model musi posiadać oznaczenie o spełnianiu wymagać Europejskiej Normy Bezpieczeństwa ECE R44–03 lub ECE R44–04, jednak nie jest to jeszcze wystarczające dla zagwarantowania bezpieczeństwa. Z tego powodu tak ważne jest dobre dopasowanie rozmiaru fotelika, a także uwzględnienie jakości konkretnego modelu. Warto przy zakupie posiłkować się opiniami użytkowników, czy testami, których efekty możecie zobaczyć w Internecie.

Jak prawidłowo zamontować fotelik dziecięcy?

Foteliki samochodowe montuje się za pomocą standardowych zatrzasków ISOFIX lub — jeśli posiadany model samochodu nie jest kompatybilny z tym systemem – za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Należy przy tym przestrzegać kilku zasad, które dokładnie opiszemy w następnych akapitach.

Na którym siedzeniu zamontować fotelik dziecięcy?

Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika jest tylny środkowy fotel. Nie każde auto jest jednak wyposażone w środkowe trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Jeżeli nie da się zamontować fotelika pośrodku, wówczas należy wybrać miejsce na tylnym siedzeniu, za przednim pasażerem, czyli z lewej strony. Kierowca będzie mógł obserwować malucha. Nie powinno się montować fotelika z przodu, a jeśli nie ma innej możliwości, należy wówczas wyłączyć poduszkę powietrzną i w miarę możliwości odsunąć fotel do tyłu.

Wybór odpowiedniego kierunku jazdy

Dziecko przynajmniej do roku życia powinno jeździć plecami do kierunku jazdy. W takiej pozycji przeciążenia mniej oddziałują na kręgosłup, który u małego dziecka jest delikatny i nieukształtowany. Jeśli to możliwe, dziecko może podróżować w takiej pozycji dłużej i jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Można np. zakupić specjalny fotelik przystosowany do przewozu większych dzieci tyłem do kierunku jazdy.

Stabilność fotelika samochodowego

Przy montażu należy zwrócić szczególną uwagę na stabilność fotelika. Powinien mocno trzymać się siedzenia i powinien być nieruchomy. Po dokonaniu montażu gwałtownie szarpnij fotelikiem, by upewnić się, czy jest dobrze umocowany.

Co z pasami bezpieczeństwa?

Pasy nie mogą być zapięte zbyt ciasno ani zbyt luźno. Pomiędzy klatką piersiową dziecka a pasem powinna mieścić się ułożona na płasko dłoń osoby dorosłej.

Starsze dzieci przewożone na podstawkach powinny być zapięte pasem bezpieczeństwa przeciągniętym przez ramię, na odpowiedniej wysokości, jak u osoby dorosłej. Podstawka jest po to, aby pas nie znajdował się zbyt wysoko. Należy o to zadbać i dopasować wysokość pasów.

Przed podróżą należy też sprawdzić, czy pasy nie są skręcone oraz, czy o nic nie zahaczają.

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty