fbpx

Czym jest ecodriving? Jak jeździć ekologicznie i oszczędnie?

Bolączką wielu kierowców są, oczywiście, wydatki związane ze zużyciem paliwa, które stanowią niemałą część budżetu. W przypadku samochodów służbowych można już mówić w skali roku o tysiącach złotych nie wspominając już o pozostałych kosztach związanych chociażby z eksploatacją auta. Okazuje się, że nawet w przypadku przeciętnego kierowcy stosującego się do zasad eko-jazdy możliwe jest zredukowania spalania w samochodzie o kilka procent. W przypadku ecodrivingu oprócz oszczędności paliwa można liczyć również na zwiększone bezpieczeństwo na drodze. O tym, jak poruszać się samochodem wygodnie i bezpiecznie oraz w sposób bardziej ekonomiczny i ekologiczny podpowiada serwis Toyota Zabrze.

Styl jazdy ma ogromne znaczenie

Nie jest żadną tajemnicą, że spaliny wydobywające się z silników samochodów mają negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz zdrowie osób je wdychających. Wciąż jednak na drogach rzadko można spotkać samochody elektryczne, które uznawane są za bardziej ekologiczne od tych tradycyjnych ze względu właśnie na znacznie mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba od razu kupować elektronicznego pojazdu czy też zacząć korzystać wyłącznie z usług komunikacji miejskiej, aby zaoszczędzić i nie szkodzić tak bardzo środowisku. Jako serwis Toyoty zachęcamy kierowców, by przyjrzeli się najpierw swojemu stylowi jazdy. Można jeździć szybko i komfortowo, a do tego bez zbędnej szkody dla środowiska, jeśli postawi się na ecodriving.

Umiejętne prowadzenie auta pozwala na zaoszczędzenie od kilku do kilkudziesięciu procent zużywanego paliwa, co z pewnością przemawia na korzyść ekologicznej jazdy. Pojęcie eko-jazdy wzięło się z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii, gdzie na kwestię ekologicznej jazdy zwraca się uwagę już podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Czym jest ecodriving?

Ecodriving opiera się a mądrej jeździe, czyli jeździe płynnej i bez niepotrzebnych zrywów. Jest to styl jazdy powalający na redukcję emisji spalin i zaoszczędzenie na paliwie. Jeżdżąc ekologicznie, można nie tylko odnotować mniejsze wydatki, ale również poczuć się bezpieczniej na drodze. Na początku, szczególnie w przypadku kierowców lubiących sobie przysłowiowo depnąć, zmiana dotychczasowej techniki jazdy i dopasowanie jest do zasad ecodrivingu, może być nieco problematyczna. Warto jednak spróbować, bo wiążą się z tym liczne korzyści i to praktycznie dla każdego.

Jak jeździć ekologicznie i oszczędnie?

Tyle mówi się o ecodrivingu, ale pojawia się pytanie, na czym tak w ogóle on polega i jak wcielić to wszystko w życie, czyli do swojej codziennej jazdy autem? Jako serwis Toyoty z Zabrza podkreślamy, że ecodriving rozpoczyna się już na etapie przygotowywania się do jazdy. Należy sprawdzić zarówno ciśnienie w oponach, jak i to czy przypadkiem w aucie (szczególnie w bagażniku) nie znajduje się zbędny balast. Im cięższy samochód, tym więcej on spala.

Jak najbardziej warto zainwestować w nawigację, aby móc ustalić plan podróży przed wyruszeniem w trasę. W ten oto sposób można uniknąć niepotrzebnego nadłożenia drogi. Za pomocą tradycyjnej mapy można także przygotować trasę, dzięki czemu będzie się wiedziało dokładnie, jak trafić do miejsca docelowego.

Ecodriving to także obserwowanie i przewidywanie, a nie reagowanie na wszystko w ostatniej chwili. Dzięki umiejętnemu obserwowaniu tego, co dzieje się dookoła, zyskuje się czas na spokojną i przemyślaną reakcję. Żeby jednak dobrze cokolwiek widzieć, trzeba oczywiście zadbać o czyste szyby i dobrze ustawione lusterka. Eko-jazda dopasowana jest do aktualnych warunków na drodze. Inaczej przecież kieruje się autem na nawierzchni suchej a mokrej.

Kierowcy powinni pamiętać również o przybieraniu odpowiedniej pozycji za kierownicą. Powinna ona być na tyle optymalna, aby umożliwiała dobrą obserwację i szybką reakcję.

Unikać należy jazdy na krótkich dystansach i jeśli to możliwe, to warto zrezygnować z klimatyzacji, używając jej tylko podczas dużych upałów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest uchylenie szyby czy szyberdachu, co będzie bardziej ekonomiczne i eko. Klimatyzacja bardzo mocno zwiększa spalanie.

Do tego dochodzą jeszcze płynne prowadzenie auta, unikanie gwałtownych zakrętów i postoju na biegu jałowym oraz stosowanie się do ograniczeń prędkości i dbanie o stan techniczny pojazdu.

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty