fbpx

Czujniki ostrzegania podczas cofania czy kamera cofania? Co warto wybrać?

Parkowanie jest manewrem, który sprawia problem wielu osobom, szczególnie początkującym kierowcom. Jeśli ta czynność jest dla Ciebie problematyczna, zastanów się nad zamontowaniem czujników ostrzegania podczas cofania lub kamery cofania. Jakie rozwiązanie jest lepsze i które warto wybrać? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Czujniki ostrzegania podczas cofania – przeznaczenie

Czujniki ostrzegania podczas cofania mają za zadanie poinformować kierowcę, który wykonuje manewr parkowania lub cofania, o znajdujących się na jego drodze przeszkodach. To bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu masz szansę uniknąć sytuacji, w których możesz otrzeć swoje auto o ścianę albo też zderzyć się z innym pojazdem.

System składa się z:

– trzech, czterech albo sześciu czujników wraz z okablowaniem,

– prostego sterownika (do niego podłączone są wyżej wspominane czujniki),

– buzera – jest to niewielki głośnik, który, za pomocą pikania o zmiennej częstotliwości, ostrzega nas o zbliżającej się przeszkodzie,

– wyświetlacza – jest to opcjonalne wyposażenie, które montowane jest na desce rozdzielczej albo z tyłu auta do podsufitki (wtedy widzisz czujnik w lusterku wstecznym).

Jakie zalety mają czujniki ostrzegania podczas cofania?

Czujniki parkowania są jednym z najtańszych systemów, które pomagają kierowcy w czasie parkowania. Jednak cena nie jest jedyną zaletą, dzięki której warto zainstalować czujniki, jeśli ma się problem z oszacowaniem odległości.

Jakie jeszcze zalety mają czujniki ostrzegania podczas cofania?

– niewielka cena – dobrej jakości czujniki można nabyć już nawet za 200-300 zł;

– warunki atmosferyczne oraz pora dnia nie wpływają na ich działanie;

– prosty montaż; w celu ich zamontowania zapraszamy odwiedzić nasz serwis Toyoty – szybko i skutecznie zamontujemy czujniki ostrzegania podczas cofania w Twoim samochodzie;

– system ostrzega również o przeszkodach, jakie znajdują się na narożnikach.

Kamera cofania – alternatywa dla czujników

Kolejnym rozwiązaniem, który można zastosować, jeśli mamy problem z parkowaniem, jest kamera cofania. Kamery cofania są droższe niż czujniki ostrzegania podczas cofania, ale za to są bardziej precyzyjne. Urządzenie montuje się z tyłu auta, a ekran w jego wnętrzu. W większość przypadków kamerki instaluje się w ramce tablicy rejestracyjnej.

Najczęściej w zestawie, oprócz kamery, są też wyświetlacze LCD w lusterku wstecznym. Jak to sprawdza się w praktyce? W czasie jazdy wbudowany monitor pełni funkcję standardowego lusterka wstecznego. Z kolei w momencie, w którym włączasz bieg wsteczny, wtedy automatycznie włącza się obraz z kamery cofania.

Zalety kamery cofania:

– prosty montaż,

– precyzyjny obraz

Niestety, kamery cofania mają swoje minusy – oprócz wyższej ceny ich obiektyw brudzi się w trakcie jazdy (szczególnie, gdy pogoda nie dopisuje), dlatego też ważne jest regularne czyszczenie urządzenia. Niestety, również widoczność po zapadnięciu zmroku jest gorsza niż w przypadku czujników ostrzegania podczas cofania.

Wyprzedażowy newsletter toyoty

Nie pomiń żadnej promocji oraz wyprzedaży

Będziesz na bieżąco z wyprzedażami

Dostaniesz informacje o nowych promocjach

Nie ominą Cię żadne okazje od Toyoty